atrakcje na weekend

Muzea

Odpoczynek po pracy bądź szkole jest bardzo ważnym elementem codziennego życia. Zasada work-life balance pozwala na zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym.
Wydawać by się mogło, że najwięcej atrakcji rekreacyjnych znajduje się w aglomeracjach. Nie tylko wielkie miasta mają do zaoferowania rozbudowaną ofertę turystyczną i kulturalną. Także mniejsze miejscowości mogą się pochwalić interesującymi atrakcjami pozwalającymi intensywnie wykorzystać weekend. Spędzanie wolnego czasu w Pruszkowie można rozpocząć od zwiedzania muzeów. Jednym z nich jest Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. Stała ekspozycja Przedświt – mazowieckie centrum metalurgiczne z przełomu er przybliży zwiedzającym dzieje rozwoju hutnictwa. Warto także zwiedzić Muzeum Dulag 121. Ekspozycje placówki przedstawiają tragiczną historię przejściowego obozu utworzonego przez Niemców na terenie Pruszkowa.

Władze miasta kładą nacisk na rozbudowanie terenów zielonych. Dzięki temu mieszkańcy mogą spędzić czas na łonie natury. Na szczególną uwagę zasługuje Park Potulickich. Ten piękny teren został wpisany do rejestru zabytków. W południowo zachodniej części parku zwiedzający mają szansę podziwiać zespół pałacowy z 1860 roku. Ta klasycystyczna budowla składa się z zabudowań oficyny dworskiej, oranżerii, wozowni oraz lodowni.

Kolejny pałac, jaki można zobaczyć w Pruszkowie, wybudowano w 1907 roku dla właściciela fabryki fajansu Jakuba Teichfleada w neorenesansowym stylu. Niestety budowla wymaga gruntownego remontu oraz podjęcia prac konserwatorskich.

Zabytkowe kościoły

Do atrakcji Pruszkowa należą również zabytki sakralne. Jednym z nich jest Kościół parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wzniesiony w latach 1906-1914 według projektu architekta Henryka Juliana Gaya. Budowle utrzymano w neogotyckim stylu.

Drugi ciekawy obiekt to Kościół pod wezwaniem świętego Kazimierza z początku XX wieku. Projekt budowli łączy w sobie eklektyczną stylistykę oraz elementy gotyku ceglanego z formami charakterystycznymi dla północno-włoskiej architektury romańskiej.

Nie tylko kościoły są warte zobaczenia. W Pruszkowie znajduje się pałacyk Sokoła z 1867 roku. Ta piękna willa to przykład neorenesansowego nurtu w architekturze. Ma nieregularną bryłę, tarasy i wieżyczki.

Zabytkowe nagrobki oraz rzeźby znajdują się na terenie dwóch nekropolii: żbikowskiej oraz pruszkowskiej. Najstarsze mogiły pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.

O autorze

Autor Krystian wpis z dnia wrz 05, 2019

NAPISZ KOMENTARZ